top of page
Szukaj

Teoria 8 domów.

Zdjęcie autora: Harmony HouseHarmony House

Zaktualizowano: 26 wrz 2018


Kolejna ważna teoria będąca fundamentem analiz Feng Shui. Oparta jest na trygramach, które odwzorowują Układ Późniejszych Niebios, ale po kolei.



Trygramy

"Legenda mówi, że mityczny król mędrzec Fuxi opracował osiem trygramów, opierając się na obserwacjach aktywności nieba i ziemi. Chodziło o stworzenie nieba na ziemi, naśladowanie doskonałości natury. Prawdopodobnie w nagrodę za swój trud Fuxi otrzymał z niebios dar - schemat świata doskonałego. Świata, który pozostawał w bezruchu, świata niezmiennego. Jakiś czas później niebiosa obdarzyły innego króla mędrca - You Wielkiego. On także otrzymał schemat, ale ten przedstawiał świat w ruchu. Nazwany laoshu (jego części są skorelowane z ośmioma trygramami), stanowi podstawę klasycznej metody feng shui zwanej wędrującą gwiazdą."


Tyle chińskich legend. A czym są te trygramy i co przedstawiają?

Wywodzą się z filozofii Yijing, czyli Księgi Przemian, która jest stworzonym przez Chinczyków systemem wiedzy o przeciwieństwach Yin i Yang (o nich pisałam tutaj).

Przedstawiają prawidłowości zmian, jakie wprowadzamy i które zachodzą w życiu w celu osiągnięcia konkretnego skutku.

Trygramy składają się z ciągłych (Yang) i przerywanych (Yin) linii, w których dolna linia reprezentuje ziemię, środkowa człowieka, a górna niebiosa.

W praktyce Feng Shui wykorzystuje się osiem podstawowych trygramów, czyli 3-elementowych układów linii ciągłych i przerywanych, które reprezentują stany przejściowe wszystkich naturalnych i ludzkich sytuacji, są również powiązane z kierunkami geograficznymi, kolorami, częściami ciała, chorobami i liczbami.


Te osiem trygramów możemy ułożyć na wiele sposobów, ale w Feng Shui stosuje się dwa.

Pierwszy to Układ Wczesnych Niebios (Xian Tian) pobawiony ruchu, oraz drugi - Układ Późniejszych Niebios (Hou Tian), obrazujący cykliczne zmiany Yin i Yang a tym samym sposób wpływania na człowieka energii qi.

To właśnie Układ Późniejszych Niebios (rysunek po lewej) odwzorowuje Teorię 8 Domów.

Teoria 8 Domów

Dzięki tej teorii możemy ustalić jaki dom/mieszkanie jest dla nas najwłaściwsze, ale też jak lepiej dogadywać się ze swoim partnerem życiowym lub innymi członkami rodziny, który kierunek świata zapewni nam najlepszy sen, a który kierunek sprzyja pracy czy nauce.

"W systemie ośmiu domów każdy z głównych kierunków geograficzny ma inny rodzaj qi, na który ludzie i budynki reagują albo pozytywnie, albo negatywnie. Ujmując to inaczej: osiem domów stosuje się w celu określenia czterech przynoszących szczęście i czterech przynoszących pecha kierunków świata. [...] Celem ośmiu domów jest zapewnienie zgodności człowieka z domem, a następnie (dzięki stosowaniu pięciu żywiołów) przeciwdziałanie lub wzmacnianie qi domu lub miejsca pracy, co ma zagwarantować atmosferę sprzyjającą zdrowiu, harmonii i powodzeniu. [...] Każdym z ośmiu kierunków geograficznych rządzi pałac. Każdemu pałacowi przypisany jest żywioł."


Osiem domów dzieli się na dwie grupy (po cztery trygramy, cztery kierunki świata w każdej):


Grupa wschodnia zawiera:

  • Wschód (Zhen)

  • Południowy-wschód (Xun)

  • Północ (Kan)

  • Południe (Li)

Grupa zachodnia zawiera:

  • Północny-zachód (Qian)

  • Południowy-zachód (Kun)

  • Północny-wschód (Gen)

  • Zachód (Dui)

Poza budynkami również każdy z nas ma swój trygram, a tym samym też należy do jednej z w/w grup.

Dla osób należących do grupy wschodniej wszystkie cztery kierunki grupy wschodniej będą pomyślne, a wszystkie cztery kierunki grupy zachodniej będą niepomyślne, zaś dla osób z grupy zachodniej wszystkie cztery kierunki grupy zachodniej będą pomyślne, zaś wszystkie cztery kierunki grupy wschodniej będą niepomyślne.

Ponad to ludzie urodzeni w tej samej grupie lepiej do siebie psują, jak również ludzie z grupy wschodniej powinni mieszkać w domach grupy wschodniej, a ludzie z grupy zachodniej powinni mieszkać w domach z grupy zachodniej. Jeśli nasze mieszkanie nie należy do naszej grupy to pozwala wykorzystać jedynie 75% przynoszące szczęście qi domu.



(cytaty pochodzą z ksiązki: "Feng Shui dla żółtodziobów" E. Morgan).

159 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
NOMEN OMEN

NOMEN OMEN

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page